Dwie fazy diety Montignaca

Dieta Montignac przebiega w dwóch fazach:

  1. Przywracanie prawidłowej wagi ciała
  2. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała

Pierwsza faza diety Montignaca obejmuje okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jej celem jest osiągnięcie wagi, do której zmierza osoba odchudzająca się. W tym czasie następuje odtrucie organizmu, który oczyszcza się z toksyn. Etap pierwszy na całkowitym wyeliminowaniu z menu niektórych produktów, przy czym nie trzeba uwzględniać żadnej górnej granicy dla dziennej porcji kalorii. Główną zasadą tej fazy jest zakaz łączenia produktów z grupy białkowej z węglowodanowymi i strączkowymi. Nie wymaga ona dużych wyrzeczeń ani drastycznego ograniczenia ilości spożywanego pokarmu.

Druga faza diety Montignaca to kontynuacja pierwszej. Trwa ona od momentu uzyskania pożądanej wagi do końca życia, ponieważ powrót do złych nawyków żywieniowych zniweczy nasze wcześniejsze wysiłki zmierzające do utraty zbędnych kilogramów. Zasady drugiego etapu są kontynuacją fazy pierwszej. Węglowodany, które indeksie glikemicznym mają wartość wyższą, niż 50, nie muszą być całkowicie wyeliminowane z diety, ale konieczne jest ich ograniczenie.

Po przebudzeniu, ale jeszcze na czczo, około 30 minut przed śniadaniem, należy jeść owoce, głównie brzoskwinie lub grejpfruty. Wyjątkiem są owoce niefermentujące, które można jeść podczas śniadania. Są to np. truskawki, maliny, kiwi, jeżyny. Lepiej zrezygnować z kawy, ale jeśli przyzwyczajenie do jej smaku i aromatu jest silne, można zastąpić ją kawą bezkofeinową. Drugi etap diety pozwala na sporadyczne sięganie po słodycze lub lampkę wina, ale nadal trzeba pamiętać o umiarze!

Produkty z węglowodanami, które w indeksie glikemicznym mieszczą się pomiędzy 22 a 35 można spożywać w połączenia z tłuszczami, natomiast węglowodany z indeksem glikemicznym 35-50 można zestawiać tylko z produktami białkowymi i warzywami. Warzywa można spożywać w połączeniu z dowolną grupą.

Przestrzegając zasad diety Montignac należy zjadać przynajmniej trzy posiłki dziennie, mniej więcej w tych samych porach dnia.

Na śniadanie najlepiej zjeść produkty bogate w węglowodany, ale ubogie w białko. Obiad może zawierać więcej białka połączonego tłuszczami. Kolacja powinna być lekka, węglowodanowo-białkowa lub tłuszczowo-białkowa.

Pomiędzy jednym i drugim posiłkiem powinna nastąpić przerwa, która trwa ci najmniej trzy godziny. Jeśli posiłek zawierał tłuszcze, przerwa wydłuża się o dodatkową godzinę. Kolejna ważna zasada zakazuje picia płynów w trakcie posiłkami, ponieważ powoduje to rozcieńczenie soków trawiennych, na skutek czego pożywienie gorzej się wchłania. Pić można tylko pomiędzy posiłkami.

Dieta montignac jest odpowiednia praktycznie dla każdej osoby, która pragnie zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba mieć na uwadze, ze tylko kategoryczne zastosowanie się do programu żywieniowego może przynieść efekty. Początkowo traci się na wadze około 1-2 kg tygodniowo. Nie jest to wiele w porównaniu z innymi, błyskawicznymi dietami, ale najzdrowsze z punktu widzenia medycznego.Oblicz swoje BMI!

Więcej o wskaźniku masy ciała (BMI) na stronie http://bmi.westld.com